ПОРОЦИТЕ
ПОРОЦИТЕ
В миналото един мислител е рекал:
”Достатъчно за достойнството на един човек е да изброи недостатъците си”.
Цялото човечество вярващи и невярващи, богати и бедни, млади и стари, знатни и не знатни.
Всички те не са застраховани от недостатъци, грешки и изневяра, но при определени хора са по-малко, а при други повече.
Има хора на които положителните черти покриват отрицателните, а при други е точно обратното отрицателните им черти превишават положителните. Няма човек, който да не се стреми да си поправи думите, постъпките, поведението, морала и качествата за да ги покаже ж една по-добра и желана форма.
Но единствено в този стремеж ще успее онзи които иска помощ от Аллах С.Т.
Ние сме оповестени, че Мухаммед С.А.С е правил следната дуа към Аллах в тази насока с което ни научава как да постъпваме и ние. “Ал-лахумме ихдини ли ахсениль-ахляки, уель-каули, уель-еамали, ля йехди ли ахсениха илля енте, уесриф аннии сейиеха ля йесрифу аххии сейиеха илля енте”.
Което ще рече:
“о, мои Аллах напъти ме към най-хубавото поведение, думи и постъпки, защото никои друг не може да ме напъти към тях, и ме предпази от лошите,
(думи, поведение и постъпки)
защото никой друг не може да ме предпази от тях”.
Всеки един от нас е длъжен да открие по един или друг начин недостатъците си, за да се отдалечи и освободи от тях да ги замени с такива с които да бъде полезен за себе си и обществото.
Ибни Джеузи казва:
“знай, че пороците са любими неща на душата и е много възможно да не се забележат от човека.
Но има хора, които правят истинска борба с душата си и я свеждат до позицията на личен враг за да и покажат недостатъците”.
Ияс ибни Муавия казва:
“Онзи които не познава недостатъците си той е малоумен”. И хората го попитали:
”Ами тогава твоя недостатък какъв е?”
-той им отговорил:
”Прекалено много приказвам!”
Това е един рядък случаи, а ние говорим за нещата като цяло и в повечето случаи човек се старае да покрива недостатъците си.
Ние не казваме, че човек не познава недостатъците си, защото когато разумният човек сгреши той усеща и се старае да се поправи.
Но нашата цел е насочена към скритите недостатъци, които са като скритите болести при човека, които нямат външни признаци, а лекаря ти изписва лекарства.
Има едно предание в което се казва, че един човек е имал приятел и когато този негов приятел решил да го напусне човека му казал:
„Искам да ми кажеш недостатъците?”
–А той му отговорил:
„Питай друго, защото аз гледах на теб с добро око”.
Да кажем, че недостатъците са скрити и човек не ги счита за такива, тогава как може да ги открие?
Разбира се може да ги открием чрез някои от следните шест начина за откриване на недостатъците ни:
1. Обърни се към един от приятелите си с искане да ти покаже недостатъците които вижда у теб, но преди това го извести, че това е една услуга от негова страна и ако не ти каже истината ще го считаш за измамник.
Когато те извести с някой твой недостатък ти го приеми с усмивка, а не с отчаяние за да не го обидиш.
2. Интересувай се да разбереш какво говорят за теб съседи, приятели и колеги, дали се хвалят с тебе или се оплакват от теб.
3. Старай се да разбереш какво казват за теб враговете, защото врага винаги търси недостатъците в лицето на неприятеля си за да ги използва в определен момент за разобличаване.
А приятеля винаги се опитва да запълни пропуските на любимия си приятел, а именно от тази страна човек може да се възползва от врага си, за което не може да се възползва от приятеля си.
4. Представи си делата в лицето на друг човек и вземи от тях това което виждаш за хубаво и остави онова което не одобряваш.
5. Съпостави делата си с шерята след това ги погледни с окото на справедливостта, от което ще разбереш кое дело е похвално и кое е порицано.
6. Разглеждай живота на добрите мюсюлмани след това направи съпоставка на твоя живот с техния живот. Помисли върху него и съпостави делата си с техните дела от което ще разбереш, че последиците от недостатъците са срамни и се старай да се предпазваш от тях.
Също така има още един начин чрез който човек може да си открие недостатъците и да се предпази от извършването на грешки.
А този метод е: човек да се съветва с учените хора на които може да се довери, когато иска да извърши или каже нещо по отношение на друг човек.
Но на днешно време е много трудно да с е намери човек, който истински ще те разбере и посъветва.
Защото днес повечето от хората са себелюбци, измамници и завистници, които обичат да разпространяват клюки, да злословят и уронват авторитета на хората.
А това са едни от най-подлите недостатъци които умъртвяват сърцето и отдалечават личността от всякакъв вид благородни ислямски черти като искреност, доверие, взаимна любов и помощ.
Нека Аллах да ни напъти към онова което Аллах обича и води към дженнета, и нека да бъдем искрени в словата и делата си.
О, Аллах направи ни от онези които откриват недостатъците си и се отдалечават от тях.
АМИН
Коментари
Публикуване на коментар